Model „Supply Chain Operations Reference” jest produktem Supply Chain Council (SCC), niezależnej organizacji non-profit, która w 1996 roku została założona przez PRTM i AMR wspólnie z 69 ważnymi przedsiębiorstwami. Powstanie tego modelu bazuje na pomyśle stworzenia jednego modelu dla Supply Chain Management, który stałby się na całym świecie ponadbranżowym standardem. Model SCOR jest obecnie dostępny w 6-ciu wersjach.
Krótki opis
Model SCOR definiuje pięć procesów centralnych rozciągających się przez cały łańcuch dostaw od dostawców do klientów końcowych.
1. „PLAN”:
Obejmuje planowanie i podział zasobów, zdolności produkcyjnych oraz reguł handlowych wzdłuż Supply Chain i ma na celu optymalizację procesów zaopatrzenia, produkcji i dostaw pod kątem posiadanych zasobów oraz popytu.
2. „SOURCE”:
Zawiera procesy zaopatrzenia do zakupu dóbr i usług oraz zarządzanie źródłami dostaw.
3.”MAKE”:
Zawiera planowanie i realizację procesów transformacji, które przekształcają udostępnione dobra i usługi w zamówione wyroby.
4.”DELIVER”:
Zawiera w sobie zarządzanie zamówieniami, magazynowaniem, transportem oraz montażem wyrobów lub towarów handlowych.
5. „RETURN”:
Procesy te zawierają organizację i wykonanie wysyłek zwrotnych uszkodzonych produktów, przypadków gwarancyjnych oraz zbędnych zasobów do dostawców lub od klientów.
W modelu SCOR przedstawione poziomy hierarchiczne mają następujące znaczenie:
- Poziom 1 („Top Level”): Poprzez przyporządkowanie mu procesów głównych umożliwia przejrzyste przedstawienie Supply Chain.
- Poziom 2 („Configuration Level”): na tym poziomie istnieje łącznie 21 kategorii procesów dla procesów z poziomu pierwszego, z pomocą których Supply Chain może zostać skonfigurowany. Dla każdego procesu wykonawczego SOURCE, MAKE, DELIVER udostępniony jest wariant zorientowany na magazyn (MTS), na zlecenie (MTO) oraz konstrukcję (ETO).
- Poziom 3 („Process Element Level”): tu następuje rozłożenie wybranych na poziomie 2 kategorii na łańcuchy procesowe pojedynczych elementów procesów i transakcji. Te elementy procesu zostają bliżej zdefiniowane na podstawie dokumentacji input i output, Best Practices, systemów wspierających oraz wskaźników procesów.
- Poziom 4 („Implementation Level”): poziom ten jest specyficzny dla przedsiębiorstwa i nie jest częścią modelu referencyjnego. Przy zastosowaniu modelu SCOR procesy muszą zostać przeniesione co najmniej na czwarty poziom, aby możliwe było wprowadzenie ustandaryzowanych przebiegów w przedsiębiorstwie.
Zadania i cele
Model SCOR obejmuje całkowity łańcuch produkcyjny w przedsiębiorstwie. Poprzez predefiniowane składniki procesów istnieje możliwość modelowania, opisania, zmierzenia i oceny Supply Chain. Model SCOR może służyć restrukturyzacji procesów lub budowie nowego obszaru działalności lub linii produktów. Zaprezentowane w modelu wskaźniki można stosować również niezależnie od zastosowania modelu.
Cechy i wymagania
W modelu SCOR ukazana jest współpraca przedsiębiorstw w globalnym środowisku na podstawie wartości płynących z doświadczenia, co wspomagane jest w celu ustanowienia tego modelu jako standardu przez Supply Chain Council. Dzięki wykonaniu neutralnemu pod względem branżowym oraz możliwości konfiguracji łańcuchów dostaw można w łatwy sposób ukazać sieć połączeń.
Zastosowanie
Dalsze rozpowszechnianie modelu ukazane jest na przykład w zastosowaniu oprogramowania jak eSCOR (Gensym), EasySCOR (IDS-Scheer), SCOR-Wizard (MI) http, ADOLog (BOC Austria), SCOR 5.0 Browser (Compaq), HelpMate (Cobre), Process Repository (Phios).
POJĘCIA POKREWNE