EDI – Electronic Data Interchange
Electronic Data Interchange (EDI) jest w pełni zautomatyzowaną, elektroniczną wymianą danych pomiędzy przynajmniej dwoma przedsiębiorstwami, odnośnie zleceń, rachunków czy zasobów magazynu dzięki użyciu języka XML. Na pierwszym planie znajduje się tutaj integracja czynności zakładowych, a nie użycie algorytmów planowania.
Krótki opis
EDI służy szybkiemu, elektronicznemu przekazowi i racjonalizacji procesów (na przykład zamówienia). Duża część danych przedsiębiorstwa już teraz jest wymieniana na świecie za pomocą EDI.
EDI zastosowano prawdopodobnie w latach 60-tych w USA za pierwszym razem za pomocą telefonu i linii teleks. Za pomocą sieci VAN (Value Added Networks = sieci wykorzystywane do celów prywatno-gospodarczych) mogły zostać rozprowadzone dane z jednego przyłącza poprzez sieć do wszystkich innych przyłączy. Pierwszym standardem informacyjnym był ANSI X.12 (USA), po nim UN/EDIFACT (Organizacja Narodów Zjednoczonych) a dziś to Internet jest rozpowszechnioną normą.
Cechy i założenia
Do realizacji projektu EDI wymagane są następujące punkty:
- zarządzanie projektem
- uzgodnienia odnośnie struktury i semantyki wiadomości
- transport i obróbka wiadomości
Niektóre standardy to UN/EDIFACT, ANSI X.12, VDA, EANCOM, ODETTE, GALIA, ebXML i XBRL. Aby przesłać dane od wysyłającego do odbiorcy wykorzystuje się protokoły przesyłowe, jak na przykład SMTP. Oferenci technologii EDI to między innymi: MLC, Integratio, ATOS, Harbinger i Seeburger.