Cross Docking
Cross Docking jest systemem dystrybucji, który rozprowadza towary po regionalnych ośrodkach bez ich składowania i tym samym minimalizuje nakłady czynności przeładunkowych. Cross Docking jest zatem ważnym, opcjonalnym elementem logistyki dystrybucji oraz Supply Chain Management. Koncepcja realizuje zastosowanie zasady przepływu na obszarze dystrybucji.
Krótki opis
Cross Docking (też x-docking) powstał w latach 90-tych i określa grupowanie towarów odpowiednie dla klienta oraz filii. Tutaj w tzw. Transshipment Point w Docking-Station towar czy przesyłka są rozpieczętowywane i w nagromadzonych małych ilościach dalej przetransportowywane do filii.
Pojedynczy klient czy filia są zaopatrywani przez jeden ciągnik, który pokrywa wiele zamówień towaru. Taka centralizacja prowadzi do drastycznej redukcji ilości dróg transportowych. Dalej omija się w ten sposób wiele procesów magazynowania.
Nazwa Cross Docking wywodzi się ze strategii postępowania, gdzie po jednej stronie następuje przyjęcie towaru podczas gdy na przeciwległej stronie ponownie ładuje się ciężarówkę. Istotnym elementem jest tutaj fakt, że towar nie jest w międzyczasie składowany, lecz w przeciągu kilku sekund zostaje zgrupowany.
Cechy i założenia
Struktura tej strategii dystrybucyjnej wymaga zazwyczaj wysokiej objętości inwestycyjnej oraz dobrze ustruktualizowanego przebiegu procesów.
Za pomocą Cross Docking można zrealizować zwiększenie wykonania dostawy w sensie serwisu 24 h na dobę. Warunkiem tego jest szybka frekwencja przeładunków i duży rozmiar zleceń, które dają gwarancję najbardziej wydajnego grupowania ilości dostaw w porównaniu z dostawami bezpośrednimi.
Aby przepustowość towarów była w miarę wysoka, instalowane są w wielu przypadkach techniczne systemy czy systemy częściowe dla grupowania, transportu oraz pakowania i łączone z systemami informacyjnymi i komunikacyjnymi (na przykład przy pomocy oznaczenia kodem kreskowym).
Korzyści
- unikanie procesów składowania
- minimalizacja zapotrzebowania na miejsce w magazynie
- nieduży czas wykonania
- dostawa na czas
- uproszczona dostawa do poszczególnych filii dzięki prostej zmianie mediów ładujących
Zastosowanie
Cross Docking znajduje zastosowanie przede wszystkim w handlu i może być praktykowany na dwa różne sposoby. Jako jednostopniowy proces, to już wysyłająca osoba oznacza towar i jest on dalej jedynie przekierowywany przez punkt Cross-Docking do ostatecznego odbiorcy. Jako punkt końcowy podana jest pojedyncza filia czy oddział. Druga możliwość to dwustopniowe postępowanie Cross-Docking. W tym przypadku wysyłający przygotowuje towar w odniesieniu do punktu Cross-Docking, a odbiorca przejmuje właściwe przygotowanie dla filii.