Analiza przebiegu pracy
Pod pojęciem analizy procesów lub analizy przebiegu pracy rozumiemy analizę, przedstawianie i ocenianie procesów i przebiegów wewnątrz przedsiębiorstwa lub łańcucha tworzenia wartości. Wszystkie zależności pomiędzy zaangażowanymi osobami, czynnościami, środkami pracy i funduszami są badane i rejestrowane.
Krótki opis
Przedstawienie analizy przebiegu pracy przybiera najczęściej formę graficzną w postaci schematu blokowego, wspartego tekstami wyjaśniającymi i uzupełnionego spostrzeżeniami. Celem takiego typu analizy jest często jednoznaczne opisanie i ustalenie przebiegu pracy w przedsiębiorstwie, standaryzacja procesów, jak również zwiększenie przejrzystości czynności. Wynikami analizy procesów mogą między innymi zostać: ustalenie faktycznych czasów i kosztów poszczególnych etapów prac, jak również identyfikacja przynoszących wartości i nie przynoszących wartości czynności (zakłócenia, czasy przygotowania, czasy magazynowania, itp.) w przedsiębiorstwie. Aby graficznie i zrozumiale przedstawić przebiegi używa się systemów oprogramowania, takich jak ARIS, ADONIS, lub MS VISIO.
Metoda postępowania
Aby szybko dotrzeć do celu należy przestrzegać następujących reguł postępowania:
1)Odgraniczenie i jasne zdefiniowanie obranego zakresu
2)Określenie kto wykonuje czynności.
3)Co lub jakie postępowania zostają przeprowadzone?
4)Gdzie zostają przeprowadzone czynności?
5)Kiedy i w jakiej kolejności przebiegają procesy?
6)Z czym/z jakimi materiałami pomocniczymi się pracuje?
Jeżeli wszystkie te dane zostaną zgromadzone i udostępnione można przedstawić aktualną sytuację w danym dziale. Bardzo często jest to punkt wyjściowy dla czynności optymalizujących, jak również powstania procesu, mającego doprowadzić do spodziewanych wyników.
POJĘCIA POKREWNE